Jasmin Brašnjić

Jasmin Brašnjić (1984, Tuzla) je profesor muzike, magistar muzičke teorije i pedagogije, kantautor i kompozitor. Završio je Srednju muzičku školu u Tuzli, a potom diplomirao na Univerzitetu Džemal Bijedić u Mostaru na odsjeku za muzičku teoriju i pedagogiju. Dalje se usavršavao na Muzičkoj akademiji u Sarajevu, gdje je magistrirao pod mentorstvom prof. dr. Valide Akšamija-Tvrtković, istražujući uticaj motivacije na kreativnost i muzičke sposobnosti kod učenika. Njegov istraživački rad donio je značajne uvide u pedagoške metode, koje su doprinijele unapređenju muzičke nastave.

Brašnjić je osnivač, umjetnički rukovodilac i dirigent ansambla “Zefir” iz Srebrenika, gdje je 16 godina aktivno sa mladim ljudima radio na očuvanju i promociji tradicionalne bosanske pjesme, posebno sevdalinke, ilahija i kasida. Pod njegovim vodstvom, ansambl je postao simbol kulturnog naslijeđa, pružajući prostor mladim talentima da se izraze kroz muziku koja nosi duh prošlih vremena.

Pored toga, dirigent je i ženskog vokalnog ansambla “Iskre” iz Tuzle, koji više od 50 godina njeguje tradiciju horskog pjevanja. Svojim inovativnim pristupom dodatno je obogatio njihov repertoar, povezujući tradicionalne i moderne aranžmane.

Tokom karijere organizovao je i vodio preko 150 velikih koncerata u Bosni i Hercegovini i inostranstvu, sarađujući s brojnim renomiranim muzičarima. Njegov rad u oblasti muzičke pedagogije prepoznat je kroz angažman u obrazovnim institucijama, gdje je kao profesor muzičke kulture, solfeggia i teorije muzike oblikovao i usmjeravao brojne mlade muzičare. Posebno se ističe njegov rad s Ajdinom Osmanovićem, talentovanim pjevačem s kojim je osvojio brojne nagrade na prestižnim festivalima.

Njegova posvećenost očuvanju muzičke tradicije prepoznata je i van granica Bosne i Hercegovine. Dobitnik je nagrade predsjednika Republike Sjeverne Makedonije i priznanja općine Kriva Palanka za doprinos očuvanju makedonske narodne pjesme. Takođe je odlikovan priznanjem za očuvanje i promociju bosanske sevdalinke u povodu 120 godina od osnivanja Preporoda BiH. Njegov trud i rad prepoznat je i na muzičkim festivalima, gdje često učestvuje kao član žirija, pružajući stručnu podršku mladim talentima.

Jedan od najvažnijih trenutaka u njegovoj karijeri desio se 2007. godine, kada je svojim naporima i stručnošću doprinio osnivanju odjeljenja Osnovne muzičke škole u Srebreniku. Kao profesor muzičke kulture, solfeggia i teorije muzike, ali i rukovodilac ovog odjeljenja, oblikovao je i usmjeravao generacije mladih muzičara, prenoseći im ne samo tehničke vještine, već i ljubav prema umjetnosti.

Kao kantautor i kompozitor, Brašnjić spaja tradicionalne melodije s modernim zvukom, stvarajući autentične muzičke priče prožete emocijama i poetičnom dubinom. Njegove pjesme govore o ljubavi, nadi, životnim izazovima i univerzalnim temama, lako nalazeći put do publike. Osim solo karijere, poznat je i po saradnji s brojnim umjetnicima iz regiona (Miroslav Škoro, Goran Bregović, Hari Varešanović, Armin Muzaferija, Hasiba Agić, Esad Kovačeveć, Jasmin Hasić, Mirza Selimović, Asim Horozić, Dragan Divjak, Muhamed Mujkanović, Mustafa Šantić ) što rezultira inovativnim muzičkim projektima i obogaćuje regionalnu muzičku scenu.

Njegova strast prema muzici ne završava samo unutar klasičnih i tradicionalnih okvira – kao majstor karatea, često ističe sličnosti između muzike i borilačkih vještina, naglašavajući važnost discipline, posvećenosti i harmonije duha i tijela.

Jasmin Brašnjić svoj život posvetio je muzici, bilo kao profesor, dirigent, mentor ili autor. Njegova misija je jasna – očuvati muzičko naslijeđe za buduće generacije i otvoriti prostor za mlade talente koji će nositi baklju umjetnosti u budućnosti. Njegov rad ostavlja neizbrisiv trag na kulturnoj i muzičkoj sceni Balkana, a njegov moto ostaje: “Veliki smo samo onoliko koliko pomažemo drugima.”

 

POSJETI JASMINA

Sevdalinka