Azra Hanna Selak

Azra Hanna Selak je izvođač sevdaha, čiji glas odražava lirsku melankoliju ovog tradicionalnog žanra, sa elementima sefardske muzike i Gypsy jazza. Koncerti ove umjetnice su refleksija jednog unutarnjeg svijeta zauvijek označen ratom u njenoj domovini Bosni i Hercegovini, te Azrinim sadašnjim životom u Sjedinjenim Američkim Državama.

Odrastajući u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, Azra je formirala svoj muzički identitet slušajući Tom Waittsa, Django Reinhardta, klasičnu muziku i operu. Sve te utjecaje je uspješno integrirala sa tradicionalnom muzikom Balkana i njenom najvećom ljubavi-
sevdahom.
Formalno muzičko obrazovanje stječe na zagrebačkoj Muzičkoj Akademiji u klasi profesorice Ljiljane Molnar-Talajić.
Prije toga, godine je provela učeći violinu i takmičeći se na državnom nivou.
Pored studija muzike, Azra je završila post-diplomske studije iz kliničke psihologije u SAD.
Kao solo pjevač, Azrin dramski mezzo-sopran je unikatan o svojoj ornamentaciji i snažnoj ekspresiji. U suradnji sa Petrom Teodosijevim, ko-producira album “Azra Sings”, koji je objavljen 2012. u SAD. Album sadrži četrnaest numera, sa tradicionalnim pjesmama u duhu sevdaha, te dvije numere ruske romance.
Azra je surađivala s muzičarima iz raznih zemalja, a redovito nastupa sa Petrom Teodosijevim i Edom Sadikovićem (harmonika),
Victor-Mestas Perez (Grammy nominiran pijanista), Dexter Payne (saksofon, klarinet), Bennett Cohen (kontrabas, violoncello), i
Brett Bowen (perkusije). Ovaj internacionalni ansambl je usvojio duh sevdaha, te svaki performans uživo oduševljavan publiku
diljem SAD.
​Koncertirala kao specijalna gošća u Ambasadi Bosne i Hercegovine (Washington, District of Columbia), predstavljajući svoju domovinu pred diplomatama iz mnogih zemalja.

Recenzije muzičkih kritičara i ljubitelja sevdaha su sažete u slijedećem:

“Kad Azra pjeva, moja duša pati za zemljom i vremenom koje zovemo Jugoslavijom. Decenije su prošle od njenog nestanka, koji nam je promijenio živote i poimanje zajedničkog identiteta, ovaj dragocjeni album predstavlja svijetu neprolaznu ljepotu muzičke baštine jugoslovenskih naroda. Azra i Pero Teodosijev nas vode na čarobno putovanje kroz tradicionalnu muziku naše domovine koje više nema. Azra pjeva čežnju za domom i odavno proživljenom mladošću, glasom veze srebrne niti, te priča o ašikluku, dubokoj nostalgiji i neuzvraćenoj ljubavi. Njene pjesme sežu u različita vremena i pejzaže Jugoslavije, od snenih makedonskih planina do zagorske ravnice, od Vranja do sarajevskih sokaka, neumitno vodeći ishodišnu u njenom i mom rodnom gradu Prijedoru. I, koliko god ona istinski pripadala svim tim predjelima, a oni njoj, kroz sve njene izvedbe magično se prepliće nešto temeljno i duboko određujuće. Sevdah.
Azrin glas, kao nijedan drugi u ovom muzičkom pravcu, uspijeva uhvatiti sam duh sevdaha u svoj njegovoj delikatnoj, nenametljivoj ljepoti. Azra nam otkriva različite utjecaje koji su oblikovali sevdah stotinama godina – od poezije koja mu daje suštinu i bosanskih izvornih pjesama, do uticaja orijentalne i sefardske muzike. Kad Azra pjeva, mi smo svjedoci kako muzika postaje portal u pjevačevu dušu. A Azrina je duša čisti, nepatvoreni sevdah.
Sa sevdahom kao suštinom svoga bića, kada zapjeva, Azra uistinu jeste Koštana, mitska fatalna žena sa juga Srbije, kose crne kao gavranovo krilo; Azra jeste žalovita djeva iz hrvatskog Zagorja; ona uistinu jeste najljepša od svih prijedorskih djevojaka. Dajući im svima svoj glas, svoj nadrealni glas, Azra nam izlaže ljepotu onoga sto se zvalo Jugoslavijom. Kao sjenke zaigrane na svijećom obasjanom zidu, Azrine pjesme nam prenose priču o izgubljenoj domovini. A opet, koliko god to bilo istovremeno i tragično i prelijepo, naš gubitak je dobitak za svakoga ko drži ovaj album u rukama. Jer, Azrin glas se rađa iz tog našeg gubitka kao neprocjenjiv dar svjetskoj muzičkoj sceni. “

Vokalni trening, pored opere, uključuje i rad sa vokalnim trenerom iz Bugarske, s ciljem usavršavanja tehnike drugih tradicionalnih muzičkih tradicija (Bugarska, Rusija, Španija). Azrina želja je da sevdah postane bitan dio žanra Svjetske Muzike (World Music), te da tradicionalna tehnika izvedbe sevdaha postane element etnomuzikologije na akademskom nivou edukacije solo pjevača.

 

POSJETI AZRU

Sevdalinka
Potpiši peticiju