Alma Subašić

Alma Subašić, rođena 30.05.1994. godine, je interpretatorica sevdalinke i pjeva od svoje desete godine života.

Očeva harmonika i kućni ambijent u kojem je Alma odrastala su je oblikovali, da je već sa nepunih 10 godina tako interpretirala sevdalinke i narodne pjesme, da su mnogi stručnjaci iz svijeta muzike savjetovali da odmah snimi svoj prvi album, kako bi ostalo zabilježeno ono što, kako su i sami govorili “nisu nikada do tada čuli”. Nakon festivala Narodne muzike u Konjicu na kojem odnosi jednoglasnu pobjedu, kako publike, tako i stručnog žirija, Alma polaže i audiciju u Javnom servisu Bosne i Hercegovine, te snima prvi singl “Veni moja ljubavi” za Radiotelevizijski arhiv, te potom završava i album pod nazivom “Pjesme u srcu i duši desetogodišnje djevojčice”, koji kasnije broji svoja tri izdanja.

Ubrzo slijedi i njen prvi solistički humanitarni koncert u rodnom gradu, gdje nastupa sa velikim orkestrom i tako oduševljava prisutne.

Nedugo za tim Alma snima i svoje prve autorske pjesme, nastupa na koncertima i festivalima, osvaja visoka pobjednička mjesta.

U Lisinskom prvi put nastupa i pjeva sevdalinke sa samo 12 godina i tradicionalno pjeva na koncertima “Sevdah u Lisinskom”.

Završava usporedo osnovnu i muzičku školu, potom Gimnaziju. Jedna od najmlađih interpretatorica sevdaha predstavljala je BiH, bosansku tradiciju i kulturu kroz izvođenje sevdalinki širom svijeta zajedno sa eminentnim imenima sevdaha poput Hanke Paldum, Mehe Puzić, Zehre Deović i Bebe Selimović.

Snimila je značajan broj sevdalinki za arhiv radio-televizije BiH. Pjevala je u brojnim koncertnim dvoranama: Benaroya Hall Seattle, USA, Beethoven Hall Stuttgart, Ataturk Hall Istanbul, Kulturni centar Toronto, Kanada, Sava centar Beograd, Dom Sindikata Beograd, Narodno pozorište Sarajevo.

Dobitnica je BiH Oskara za otkriće godine i nagradu za najboljeg debitanta na Ilidžanskom festivalu.

Predstavljala je bosanski sevdah i tradiciju širom svijeta (Hrvatska, Srbija, Slovenija, Njemačka, Austrija, Švedska, Poljska, Kanada, Amerika). Kažu da njen glas dira tamo gdje nas rijetko što u životu dotakne.

 

Zajedno sa kolegama etnomuzikolozima, jedna je od osnivača Fondacije SEVDAH: kulturne, istraživačke i arhivske organizaciju koja se bavi očuvanjem i afirmacijom sevdalinke. Vlasnica je, dizajnerica i osnivačica Šapa LAB brenda, koji nudi multifunkcionalni namještaj za ljubimce i njihove vlasnike, a koji je prepoznat kao kvalitetan i unikatan bh brend.

Kao magistar arhitekture, aktivna je na polju zaštite graditeljskog naslijeđa. Studentica je na drugom ciklusu Muzičke akademije na odsjeku za etnomuzikologiju, pod mentorstvom profesorice Tamare Karača-Beljak, gdje istražuje vezu materijalnog i nematerijalnog naslijeđa – arhitekture, sevdalinke i njenog specifičnog ambijenta u kojem je nastala. Članica je Nacionalnog komiteta Bosne i Hercegovine, međunarodnog Savjeta za tradicionalnu muziku.

U 2024. godini objavila je album Sevdah del Alma u produkciji Muzičke produkcije BHRT. Alma na španskom jeziku znači duša, a Sevdah del Alma u doslovnom prevodu znači sevdah iz duše. Takve su i sevdalinke na ovom albumu, koje su odabrane baš po njenom senzibilitetu, uz pratnju saza, fuzije saza i violine, klavira ili cijelog orkestra. Neke od njih su rijetko izvođene u ovoj varijanti, poput “Kad puhnuše sabahzorski vjetrovi”, “Omere prvo gledanje”, “Poletjela dva goluba”, “Oj sevdahu što si težak” ili “Akšam geldi”, pa je kroz nove aranžmane, sa dobro poznatim orkestrom Muzičke produkcije BHRT-a, uz retro prizvuk u novom ruhu i suptilnu muzičku pratnju došao do izražaja sav emotivni izražaj njene interpretacije.

 

POSJETI ALMU

Sevdalinka
Potpiši peticiju